čtvrtek 22. května 2014

Kupuji nemovitost – díl 3.: Technický stav nemovitosti a vliv okolí na komfort bydlení

Už jste si vybrali adepty, kteří by mohli v dalších letech vašeho života plnit funkci domova? Pokud ještě ne, můžete využít informací z článků, kde jsme vám radili, jak s výběrem nemovitosti začít. Konkrétně jsme vás nabádali k tomu, že byste nejdříve měli o svém novém bydlení přemýšlet a udělat si konkrétní představu o tom, co chcete. Jaké otázky si při tom položit, si můžete přečíst v článku Jaké bydlení hledám? V dalším článku s příznačným názvem Jak a kde hledat nemovitost jsme vám předkládali návrhy, kde nové bydlení hledat.

Pakliže už své favority máte, doporučuji vám ověřit si, zda jsou všechny informace v inzerátu pravdivé. Dodatečné informace vám mohou ušetřit spoustu času, který byste trávili na prohlídkách bytů, o které vlastně nemáte vůbec zájem, ale zjistíte to až na místě. Když už ale na prohlídku některého z bytů vyrazíte, měli byste se zajímat o několik důležitých věcí a jednou z nich je právě technický stav nemovitosti.
To, v jakém je nemovitost technickém stavu, má totiž z velké části vliv na její konečnou prodejní cenu.  Včasné odhalení vad vám ušetří peníze, které byste museli neočekávaně do opravy investovat. U koupě již používané nemovitosti či na první pohled nemovitosti vyžadující rekonstrukci je dobré si dát pozor na to, aby opravy nebyly v součtu s její kupní cenou vyšší nežli koupě nemovitosti nové. Bohužel něco jako reklamační lhůta při koupi nemovitosti dříve neexistovala. Změnu v tomto ohledu má na starosti nový Občanský zákoník, který postavení kupce nemovitosti oproti dřívější situaci zvýhodnil. Z Občanského zákoníku například vyplývá, že kupující má právo informovat prodávajícího nemovitosti o skrytých vadách či nahlásit reklamaci vadných plnění během následujících 5 let, což je značné prodloužení dané lhůty. Dříve byla délka této lhůty pouze 6 měsíců. A dále, věděli jste o tom, že existuje možnost koupě nemovitosti na zkoušku?
A na co konkrétně je dobré si dát při kontrole technického stavu pozor?
U bytů byste se měli zajímat o to, v jakém stavu jsou stoupačky a elektrické rozvody, jestli se zde nenachází praskliny a plísně, zda se v některých místech nenachází tepelné mosty a v souvislosti s tím, čím se byt vytápí a jak moc vysoká je energetická náročnost bydlení v něm.
U starších domů byste měli navíc zjistit, v jakém stavu je krov, zda není dřevo poškozeno různým dřevokazným hmyzem, zda je v pořádku statika domu, jestli je hydroizolace domu funkční, v jakém stavu je krytina, komu patří plot a zda je pozemek patřící k domu ohraničen přesně. Dále by vás mělo zajímat, kam teče odpad – zda je dům napojen na veřejnou kanalizaci či zde stále k oněm účelům slouží žumpa, čí je přístupová cesta k domu – zda je obecní anebo je zatížena věcným břemenem a budete např. muset umožnit přístup po této cestě sousedovi. Pokud u domu chybí přípojka, musíte počítat i s investicí na její pořízení.
Jestliže je vada bytu nebo domu zjištěna před jeho samotnou koupí, existuje zde možnost vyjednávání o ceně. Pro Vaši představu zde uvádíme sumy, které byste museli vynaložit na výměnu jednotlivých součástí domu:

Součást nemovitosti
Cena (Kč)
střecha
100 000-300 000
okna
70 000-280 000
přípojka plynu
10 000-25 000
topení
85 000-150 000
vybavení koupelny
15 000-150 000
podlahy
30 000-80 000
rozvody vody a odpady
60 000-110 000
vstupní dveře
10 000-40 000
septik nebo čistička
40 000-80 000
fasáda včetně zateplení
160 000-280 000

Jak vidíte, výše investice, která je pro rekonstrukci třeba, bývá docela vysoká. Není tedy dobré podceňovat zjištění technického stavu stavby. Pokud si s kontrolou technického stavu nemovitosti nevíte rady, rádi vám budeme v tomto kroku nápomocni. Pokud některou vadu odhalíme, díky vyjednané slevě vám ušetříme peníze, které byste do rekonstrukce nemovitosti museli vložit navíc.
Okolí bytu a jeho vliv na komfort bydlení v něm
Při prohlídce bytu byste si měli všímat nejen jeho samotného, ale i jeho okolí. Vyplatí se například prozkoumat, jaké služby jsou v okolí nabízeny a jaká je v dané lokalitě občanská vybavenost. To vše lze sice zjistit i pomocí internetu, ale sami asi víte, že není nic lepšího, než si vyzkoušet dojít s nákupem ze supermarketu domů na vlastní kůži. Důležité je také zjistit, jak bude probíhat vaše cesta do práce. Možná by nebylo od věci si zkusmo projet i tuto trasu, abyste nebyli při první cestě do zaměstnání ,,naostro“ nemile překvapeni! Vyplatí se také poohlédnout se po parkovacích místech. Možná najdete první volné parkovací stání 3 bloky od ,,vašeho“ domu.
Když procházíte domem, vnímejte, jak moc jsou obyvatelé domu hluční a především pak vaši sousedé, popřípadě se zeptejte, jaká je struktura obyvatelstva v domě. Bydlí zde mladé rodiny s dětmi, důchodci nebo spíše pracující ve středním věku? Vnímat byste měli také dopravní situaci v dané lokalitě, nejlépe posoudíte její hlučnost otevřením oken v bytě. Ale pozor, situace se bude pravděpodobně v závislosti na denní době měnit!
Nejen vaše uši mohou být nepříjemně překvapeny, ale i nos. Při otevření okna můžete též zjistit, že restaurace v přízemí vedlejšího bytového domu je cítit až u vás, jenže vy přeci nemusíte mít vepřové na česneku doma každý den! To platí dvojnásob, pokud plánujete denně vysedávat na terase či balkóně a užívat si vůně právě rozkvetlých jabloní.
Pokud se bojíte, že při prohlídce nemovitosti něco zapomenete zkontrolovat, neváhejte se na nás obrátit a sjednejte si nezávaznou schůzku s naším výhradním zástupcem kupujícího již dnes! Inspekci nemovitosti provedeme za vás a vám tak ušetříme peníze, nervy i spoustu času.

1 komentář:

  1. Podcenit nemovitostí na vlastní nebezpečí . I když je stáležhavým tématem pro diskusi , několik z dnešních nejvíce brilantní mysl se zdá neschopná uznává jeho rostoucí význam pro pochopení budoucích generací . Juxtapositioning z nemovitostí se zásadní ekonomické, sociální a politické strategické konfliktu čerpá kritiku z globálních obchodních podniků , které tvoří poslední velkou naději pro naši civilzation . Uvolněte se, sedět a lapat po dechu , když jsem zobrazit bohaté tapiserie z nemovitostí .

    OdpovědětVymazat